תביעת נזיקין

משרד עורך דין אלעד רייך ושות'

תביעת נזיקין – מהי? ומה הפיצוי שמגיע?

תביעת נזיקין כשמה כן היא, תביעה שנעשית בגין נזק כלשהו הנגרם לאדם פלוני על ידי אלמוני. הנזק יכול להתפרש במגוון פרשנויות, החל מנזק לרכוש או נזק גופני ולעיתים אף נזק לקניין רוחני בגין פגיעה בשמו הטוב של אדם. בגין כל נזק ניתן לאמוד את סכום וגובה הפיצוי אותו נקבל בשל אובדן הכנסות, רק צריך לפנות לאדם הנכון שידע להדריך אותנו כיאות, מכיוון שעילת הוכחת הנזק היא תמיד על התובע.

באילו מקרים ניתן להגיש תביעת נזיקין?

תקיפה, מטרד, הסגת גבול, רשלנות, כל אלו הם קריטריונים אפשריים לתביעות שבגינם ניתן לתבוע פיצוי תביעת נזיקין. הקריטריונים לגובה הפיצויים נחלקים בין גובה אובדן ההכנסה האפשרי ואחוזי הנכות שנקבעו לתובע, אם נקבעו. נניח שהלכתם לתומכם ברחוב בעיר מסוימת, מה שנקרא שטח ציבורי, לפתע מעדתם ונחבלתם בגופכם, נשאלת השאלה מי יישא באחריות הנזק? אז במקרה שכזה, כמובן שניתן להגיש בקשת פיצוי תביעת נזיקין לעירייה או הרשות המקומית שבתחומי אחריותה קרה המקרה וזאת בשל תחזוקה לקויה של התשתיות. אך לא כאן מסתיימת הסאגה, אלא להיפך, מכיוון שאדם הנחבל ברשות עירייה כלשהי ומעוניין לתבוע אותה על פיצויים, חייב לעשות כמה פעולות.

נפלתם? נחבלתם? זה מה שעליכם לעשות…

ראשית, אם הנפילה אירעה בקניון, עליכם לדווח לחברה שבבעלותה הקניון, לחילופין אם המקרה קרה ברחוב עליכם לדווח לעירייה. בנוסף, עליכם לשמור ולתעד כל מסמך ודיווח אותו נתתם לגורמי הרפואה ולהשתדל לדבוק באותה גירסה, מכיוון ששינוי בנסיבות האירוע עלול להתפרש כמעשה מרמה או לכל הפחות אי דיוק בפרטים, מה שעלול לפגוע בסיכויים לקבל פיצוי תביעת נזיקין. כמו כן,  אם יש לכם ביטוח תאונות אישיות זה הזמן להפעילו ולדאוג למסור לחברת הביטוח את כל החומר הרפואי בגין התאונה. בנוסף כאשר מדובר במפגע בטיחותי ברחוב, תוכלו לחזור לאותו מקום ואם גיליתם שהעירייה לא טיפלה במפגע, לצלם אותו, זה יועיל לכם עשרת מונים בהמשך ויראה את העירייה כגוף לא אחראי ומרושל. עוד נוסיף,  שימרו על כל תלושי המשכורת שנפגעה לכם בגין אובדן הכנסה, דבר שיועיל בהחלט.

פיצויי מתביעה מול ביטוח לאומי

בנוסף לפיצויים מחברת הביטוח ומהגוף האחראי על השטח שבו אירעה הפגיעה, גם הביטוח הלאומי נותן פיצויים לנפגעים במקרה של תאונת עבודה. ביטוח לאומי מגדיר תאונה, כאירוע פתאומי שבו אדם נפגע פיזית מגורם חיצוני. לשכירים שביניכם, ביטוח לאומי מעניק פיצוי בגובה 75% מהשכר הממוצע ברבעון שקדם לפגיעה, כל אלו חלים לתקופה של עד 90 יום מיום התאונה. לגבי תלמידי בית ספר וגני ילדים, הם מבוטחים לאורך כל היממה, כלומר לא רק בשעות בית הספר או הגן. הורי התלמידים משלמים ביטוח מסכום שכר הלימוד. חשוב לדעת כי גם לעובד עצמאי אשר נפגע בתאונת עבודה יש זכות לקבלת קצבה או מענק מהביטוח הלאומי וכל זאת בכפוף לגובה הנכות שנגרמה בתאונת העבודה.

תביעת נזיקין אזרחית

תביעות נזיקין אזרחיות הן לרוב תביעות עבור פיצוי כספי. תביעות נזיקין לרוב מוגשות כנגד צד שלישי אשר גרם לנזקי גוף אשר נגרמו לתובע. תביעות נזיקין אזרחיות עוסקות בין היתר, בתאונות עבודה, רשלנות רפואית ופגיעות במרחב הציבורי ולשם ביסוס סוגי הפגיעות שנגרמו לתובע והיקפם יש צורך להגיש חוות דעת רפואית. המקרה של תאונות דרכים הינו ייחודי בהקשר לכך כפי שנסביר בהמשך.

תאונת דרכים

בתביעת נזיקין אזרחית לאחר תאונת דרכים, לא מצרפים חו"ד רפואית מאחר ובית המשפט הוא שימנה מומחה מטעמו לבחינת הפגיעות ונזקיהן לתובע. הדבר קשור לייחודיות של תביעות תאונות דרכים לעומת תביעות נזיקין אזרחיות אחרות ובהתאם להסדרים המיוחדים שנקבעו לתחום זה במסגרת חוק הפלת"ד.

הוכחת אשמה ואחריות

מי שנפגע בתאונת דרכים צריך להגיש תביעת נזיקין אזרחית כנגד חברת הביטוח שביטחה בפוליסת ביטוח חובה את הרכב המעורב בתאונה. התביעה מוגשת ומזכה בפיצויים ללא קשר לשאלת הגורם או האשם בתאונה עצמה.

 

טיפים בנושא תביעת נזיקין

תביעת נזיקין מוגשת על ידי מי שנגרמו לו נזקי גוף או רכוש כנגד הגורם האחראי לכך, על מנת לקבל פיצוי כספי על הנזק שנגרם לו. ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד מגוון גופים לרבות מקום העבודה לאחר תאונת עבודה, רשות מקומית לאחר נפילה עקב מפגע בשטח ציבורי, כנגד מוסד רפואי לאחר רשלנות רפואית ועוד. בהמשך נציג טיפים חשובים שרלוונטיים לכל התביעות.

טיפ 1 – עדים למקרה

בכל מקרה של תביעת נזיקין ולא משנה את מי אתם תובעים, עדי ראיה למקרה יכול ויעשו את ההבדל במקרה של מחלוקת לאופן קרות המקרה, לכן במידה והייתם מעורבים בתאונה והיו עדי ראיה, חשוב לקחת את פרטי העדים לרבות ת.ז כתבות וטלפון.

טיפ 2 – דיווח לגורם הנזק

ניקח את הדוגמא של פגיעה בעת הליכה במדרכה בשל מכשול בדרך שגרם לנזקי גוף, בגינו נרצה להגיש תביעת נזיקין כנגד העירייה. יש חשיבות רבה לדווח על המכשול לעירייה בסמוך להתרחשות המקרה על מנת שתינתן ההזדמנות לעירייה לבדוק ולבחון את המכשול וסיבה נוספת הינה מניעת נפגעים נוספים בשל אותו מכשול סביר מאוד, כי לאחר שתודיעו לעירייה על המכשול  זו תפעל לתיקונו.

טיפ 3 – מצאו את העו"ד המתאים

הצלחה של תביעת נזיקין ולא משנה את מי אתם תובעים, תלויה לא רק בצדקתה מבחינת קיום הנזק והקשר לגורם הנתבע, אלא גם באיכות של הליווי המשפטי שיהיה לצדכם בתהליך. התאמצו למצוא עורך דין נזיקין בעל ניסיון מעשי בסוג התביעה הספציפי שאתם נדרשים לו. כדאי לוודא שברשותו ניסיון במקרי תביעת נזיקין רלוונטיים והצלחות, הן בבית המשפט והן במו"מ.

טיפ 4 – אל תתמהמהו עם התביעה

בתחום של הגשת תביעת נזיקין יש חשיבות מכרעת לזמן. מעבר לתקופת ההתיישנות החוקית שרלוונטית בכל התביעות האזרחיות, יש משמעות גם לעצם הסמיכות של הגשת התביעה למועד האירוע. על מנת לבסס את התביעה יש צורך בראיות תומכות שאת חלקן ניתן לאסוף רק בשלבים המוקדמים שלאחר התרחשותו. איסוף המידע נעשה קשה ככל שמתרחקים ממנו בזמן.

טיפ 5 – מומחים בתביעות נזיקין

על מנת להוכיח טענות מקצועיות בתביעת נזיקין יש להיעזר במומחים ואין זה משנה אם מדובר בתביעת נזקין אשר עוסקת בנזקי גוף או בתביעת נזקין העוסקת בנזקי רכוש. מומחים אלו יעזרו להוכחת הטיעונים שלכם למשל בתביעת נזקי גוף כנגד עירייה  מומה רפואי מטעמכם יעריך את גובה הנכות הזמנית ו/או הצמיתה שנגרמה לכם. במידה ומדובר בהצפה למשל לדירת מגורים עם נזק לרכוש, שמאי רכוש מטעמכם, יסייע להעריך את גובה הנזק שנגרם לרכוש שלכם לאחר המקרה. במידה והתביעה עוסקת במכשול כלשהו שבגינו אירעה התאונה מומחה בטיחות הוא הגורם המקצועי להכנת חוות דעת מטעמכם.  חוות דעת מטעם המומחים השונים מטעמכם כתובעים יכול וישפרו את סיכוי הוכחות תביעתכם.

טיפ 6 – תשלום עבור מומחים בתביעת נזיקין למשל כנגד עירייה בשל מכשול במדרכה – מי משלם?

במידה ותביעת נזיקין אותה הגשתם בליווי חוות דעת תתקבל, הנתבעת תשלם גם עבור תשלום עבור חוות דעת המומחים אותם הבאתם לצורך הוכחת טענותיכם.

טיפ 7- לתעד את מקום אירוע התאונה – האם חשוב?

סוגיה זו חשובה ביותר למשל במקרה של מכשול במדרכה יש חשיבות לצילום גורם התאונה קרי, המכשול במדרכה מכמה זוויות וניתן אף לעשות סרטון אשר ימחיש את גודל/גובה/ עומק  המכשול שבגינו אירעה התאונה. בכל מקרה של מחלוקת לעניין המכשול שגרם לתאונה תיעוד זה יהיה לעזר לבית המשפט ולכן, תיעוד נרחב של המכשול יכול לעזור ואף חשוב ביותר.

למידע נוסף על תביעות נזיקין לחצו כאן!

תוכן עניינים
עו"ד אלעד רייך
עו"ד אלעד רייך

עורך דין אלעד רייך ושות' , עוסק בתביעות נזיקין ביטוח ותאונות דרכים, מתוך שליחות ובמטרה לממש את מלוא הזכויות של לקוחות המשרד.אם ברצונך למקסם את פיצוי נזיקין המגיעים לך, עו"ד מטעם המשרד ישמח לעמוד לרשותך! נציגינו ממתינים לפנייתך כעת.
טלפון: 03-5180099

אודות
עורך דין נזיקין
עורך דין תאונות דרכים
עורך דין ביטוח לאומי
עורך דין נזקי רכוש

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: