נזקי שריפה - תביעה באמצעות עורך דין

עו"ד תביעת נזקי שריפה

העסק שלכם נשרף? תבעתם את חברת הביטוח והתביעה נדחתה? שולמו לכם תגמולי ביטוח בחסר?

מאת: עו"ד אלעד רייך​

נשרף לכם הבית או העסק? ראשית, תנחומינו, מקווים שלא נגרם נזק רב לרכוש ובוודאי שלא נגרם נזק לאדם או בע"ח. הדבר הראשון שעליכם לעשות כמובן לאחר שקראתם לכוחות ההצלה וכיבוי אש הוא להרים טלפון לחברת הביטוח, אך סביר להניח שכעת כאשר כל עולמכם חרב עליכם וראיתם את מפעל חייכם עולה באש, אתם וודאי נסערים ולא פנויים רגשית לטפל בכל ההתנהלות והבירוקרטיה הללו, על כן טוב שיהיה לצדכם עורך דין מתמחה בנזקי אש. בעזרתינו תוכלו לישון בשקט ולתת לעורך דין שריפה לעסק להתעסק עם כל ההתנהלות מול חברות הביטוח שלעיתים עלולות להיות לא קלות לאדם מן היישוב על אחת כמה וכמה לאדם שהרגע ראה את כל רכושו עולה בלהבות. כמובן שחברות הביטוח מאידך לא ששות לחלק את כספיהן לכל דורש וגם הן ינסו לא פעם לשים מקל בגלגלים על מנת להתנער מתשלום כזה או אחר. 

באלו מקרים ניתן לתבוע :

ככל והבית העסק או המשרד היה מבוטח בפוליסת ביטוח והתרחש מקרב ביטוחי קמה הזכאות למבוטח להגיש תביעה עבור נזקיו כנגד חברת הביטוח ולדרוש קבלת פיצוי והחזרת המצב לקדמותו על פי דיני הנזיקין. טרם התרחש המקרה הביטוחי.

עורך דין נזקי רכוש

נזקי שריפה - מה לעשות לאחר השריפה?

הצעד הבא הוא הזמנת שמאי שיגיע לאמוד את הנזק שהתרחש אך לפני כן, חשוב להבהיר שאם השריפה נגרמה מקצר חשמלי או דליפת גז, כדאי ואף רצוי לקרוא לגורמים המטפלים קרי, חברת החשמל וספקית הגז לטפל בגורמים ולסגור את הזרמת החשמל ואו הגז. לאחר שוידאנו שאין היתכנות להישנות שריפה במבנה או בנכס, חשוב לקרוא למהנדס שיוכל לאשר לנו שהשילדה של הבניין לא נפגעה וניתן להסתובב בתחומו בבטחה. לאחר כלל הפעולות הללו נקרא לשמאי מטעם חברת הביטוח או לחילופין שמאי מטעמכם שיעריך את נזקי האש

שריפה עלולה להיגרם ממגוון של גורמים:

בין אם מדובר במכת ברק שהציתה מבנה, רכב או בין אם מדובר בהצתה מכוונת, כמובן שכאן נדרשת מאיתנו ההבחנה בין כלל המקרים, מפני ש במקרה של פגיעת מכת ברק מדובר בכוח עליון ועל כן עלולה חברת הביטוח להתנער מאחריות, אלא אם המקום צפוי לפגיעת מכות ברק. אך אם במקרה של הצתה עסקינן, במקרה כזה כמובן נשאיר את הטיפול למשטרה שהיה ומצאה את המציתים כמובן שהם ישאו במלוא האחריות לנזק. ישנן הצתות הנגרמות בשל פגעי מזג האוויר כמו למשל, חמסין הגורם לשריפה במבנה או בנכס כלשהו, גם כאן האפשרות לקרוא לגורם השריפה כוח עליון ולשחרר את האחריות של חברת הביטוח קיימת, על כן חשוב להיוועץ עם עורך דין שריפות או עורך דין נזקי אש כבר במעמד החתימה אל מול חברת הביטוח בכדי שלא ימציאו סעיפים שיתנו להם את הכוח להתנער מאחריות בשל כוח עליון. חשוב מאד במועד החתימה לשאול את השאלות הנכונות ועל אחת כמה וכמה להבין מה המשמעות של כל סעיף ומה משמעותו של המושג "כוח עליון" לפי שיטתם. אך לרוב הפוליסות יהיה כיסוי מבחינת אש, ברק, רעם ועשן, אך לעיתים דווקא הגורמים המשניים הם החשובים, למשל, נזקי העשן שנגרמו למבנים הסמוכים או לחילופין התלקחות של מבנים צמודים והתפוצצות של חומרים כאלו ואחרים כל אלו צריכים להילקח בחשבון גם כן וכמובן שעורך דין שריפה לבית ידע לתת לכם את כל המידע הדרוש בנוגע לכך. אם נניח שמכשיר כלשהו גרם לקצר או לשריפה, אזי חברת הביטוח והמבוטח יוכלו לתבוע פיצויים מיצרן המכשיר, זאת כמובן במקרה ונמצא כשל מכני במכשיר. 

נזקי שריפה ומים לעיתים עלולים להגיע יד ביד מכיוון שציוד שלא התכלה בשריפה או לחילופין הצליח לשרוד את השריפה, סביר להניח שבעת כיבוי הנכס, המים שהותזו על ידי הכבאים יסבו נזק רב לרכוש, על כן כדאי שעורך דין שריפה יעזור לכם לתת את הדעת גם לנושא הזה. בנוסף במקרה שהנכס שעלה באש הוא עסק, אזי גם במקרה דנן ישנם נזקים עקיפים כמו אובדן ימי עבודה שבהם היה העסק יכול לממש רווחים וכעת הוא מושבת, גם בנושא זה עורך דין שריפה לעסק יהיה לכם לעזר. 

חשוב להבהיר שבלא מעט מקרי שריפה מתגלה שהגורם האחראי, איפכא מסתברא הוא רשלנות, בין אם של בעל הנכס או בין אם של מי מעובדיו או דייריו של בעל הנכס, על כן חשוב מאוד להתקין כמובן מטף בקרבת מקום ואפילו בכמה מוקדים על מנת שהנזק יהיה מצומצם, ושנית לדאוג שיהיה במקום מערכת כיבוי אוטומטית שגם היא לרוב, דרישה ישירה של נציגות כיבוי אש. גם בנושא עישון ניתן לומר לא מעט, אבל רק נציין שמלבד העובדה שהעישון לא בריא לכם ולסביבתכם הוא גם אחד הגורמים העיקריים לשריפות, לכן תדאגו לפינות עישון מבודדות ומגודרות כהלכה. 

נזקי שריפה - איך כדאי לפעול?

אל תיתנו ליד המקרה לקרות תהיו אתם מספיק אחראים להיות מוכנים לכל תרחיש אפשרי ולדעת כיצד להיערך באופן מיטבי גם לגרוע מכל שבתסריטים העלולים להתדפק על דלתכם. אבל גם כאשר היום השחור יגיע תדאגו שיהיה לצידכם עורך דין מתמחה בנזקי אש היודע כיצד למנוע מחברת הביטוח להתחמק מתשלום פיצויים הולם או לחילופין לא לשלם אותו בכלל בשל טענה כזו או אחרת מופרכת מיסודה. 

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: