תביעת תאונת אופניים

תביעת תאונת אופניים

מאת: עו"ד אלעד רייך​

תביעת תאונת אופניים – אופניים הפכו בשנים האחרונות לכלי תחבורה נפוץ ביותר, האופניים משמשים למגוון שימושים ספורט, תחבורה עירונית, עבודה –שליחויות ועוד. בשנים האחרונות נוספו רוכבים רבים לתופעת הרכיבה על אופניים המדובר באופניים חשמליים כלי תחבורה זה מסוגל להגיע למהירויות שונות ומסכן ביתר שאת את רוכב האופניים החשמליים ואת סביבתו. בשנים האחרונות אנו עדים להתגברות התאונות מצד רוכבי האופניים החשמליים בהתאמה לתפוצתם הרבה, בעיקר בסביבה העירונית העמוסה באופניים ובכלי רכב מנועים. רכיבה על אופניים יוצרת סיכון עבור הרוכב וזאת לאור העובדה כי מדובר בכלי תחבורה דו גלגלי אשר מטבעו יוצר סיכון יתר עבור הרוכב וסביבתו. פיצויים לרוכבי אופניים אינה מוסדרים בחוק ולכן, במקרה של תאונה רוכב האופניים לרוב אינו יודע  את זכויותיו ונגד איזה גורם יש ברשותו עילת תביעה.

תביעת תאונת אופניים

תביעת תאונת אופניים ותאונת דרכים מה ניתן לעשות, ואיך עושים זאת?

כאשר התרחשה תאונת דרכים הפיצויים מוסדרים בחוק הפלת"ד זהו חוק ספציפי שבעזרתו ניתן לתבוע פיצויים כאשר כלי הרכב מוגדר כרכב מנועי מנגד, אופניים אינם נכנסים בהגדרה של כלי רכב מנועי ואינם חוסים תחת חוק הפלת"ד אולם, במקרה בו רכב מנועי פוגע ברוכב אופניים מדובר בתאונת דרכים. ולכן, רוכב האופניים יתבע פיצויים על נזקי גוף או רכוש מחברת הביטוח של הרכב הפוגע. גם נפילה בשל בהלה מרכב תחשב לתאונת דרכים ותאפשר תביעה כנגד חברת הביטוח של הרכב המבהיל- גורם התאונה. ניתן לומר שגם במקרים בהם לא היה מגע ישיר בין הרכב הפוגע לבין רוכב האופניים ניתן לתבוע פיצויים.

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני:

תאונת אופניים ומפגע עירוני:

במקרה בו תאונת דרכים נגרמת על ידי מפגע בדרך וכתוצאה של רשלנות של צד ג' ניתן יהיה לתבוע את הגורם הרשלן הגרם להתרחשות התאונה. תביעה זו תתבסס בעיקרה על פקודת הנזיקין ועל הפרת החובות שבחוק.

כתם שמן בכביש – כאשר רוכב אופניים נפל מאופניו בשל כתם ונגרם לו נזק לגוף או לרכוש בשל כתם השמן שלא טופל קמה לרוכב עילת תביעה  כנגד הרשות המקומית או חברת אחזקת הכביש בה נותר המפגע ללא טיפול.

בור בכביש – כאשר התרחשה תאונה של רוכב אופניים כתוצאה מבור בכביש שלא טופל בזמן כמה לרוכב האופניים עילת תביעה כנגד העירייה בה נמצא הבור בכביש או כנגד החברה האמונה על אחזקת הכביש.

מה נדרש לעשות במקרה של תאונת אופניים כאשר יש מפגע בדרך ?

  1. פנייה ודיווח לעירייה או לחברת אחזקת הכביש.
  2. תיעוד וצילום ברור של המפגע.
  3. תיעוד רפואי מלא וכבר בהזדמנות הראשונה לדווח לגורם הרפואי כיצד אירעה התאונה ומהו גורם הנזק בגינו התרחשה התאונה.

האם ניתן להפעיל ביטוחים פרטיים כדוגמת אבדן כושר עבודה או תאונות אישיות?

תאונת אופניים הגורמת נזק גוף נחשבת למקרה ביטוח ניתן להפעיל ביטוח פרטי כדוגמת תאונות אישיות ולקבל פיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה וכן, אבדן כושר עבודה.

האם תאונת אופניים יכולה להיחשב כתאונת עבודה?

תאונת אופניים יכולה להיחשב כתאונת עבודה במידה והתאונה התרחשה בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה לבית. במקרה זה יש לפנות למוסד לביטוח לאומי ולהגיש תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה ובמקרה והמוסד לביטוח לאומי יקבע כי מדובר בתאונת עבודה ניתן יהיה לקבל דמי פגיעה ולאחר מכן,להגיש בקשה לקביעת נכות.

האם נדרשת חו"ד רפואית כאשר מדובר בתביעה שאינה נחשבת תאונת דרכים לדוגמא תאונה בשל בור עמוק בכביש ?

במקרה של תאונת אופניים על רוכב האופניים להגיש חו"ד רפואית לתביעתו להוכחת עניין שברפואה וכן, להוכיח כי גרם הנזק הינו בור עמוק שבגינו נפל ונפגע לכן, במקרה של נפילה כתוצאה מבור בדרך, כתם שמן, או כל מפגע אחר יש לתעד את גורם הנזק בתמונות ואף לדווח לראשות העירונית בו מצוי המפגע ולחברת אחזקת הכביש ולפנול לטיפול רפואי בסמוך להתרחשות התאונה..

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני:

תאונת אופניים חשמליים, מה עושים ?

במקרה של תאונת אופניים על רוכב האופניים להגיש חו"ד רפואית לתביעתו להוכחת עניין שברפואה וכן, להוכיח כי גרם הנזק הינו בור עמוק שבגינו נפל ונפגע לכן, במקרה של נפילה כתוצאה מבור בדרך, כתם שמן, או כל מפגע אחר יש לתעד את גורם הנזק בתמונות ואף לדווח לראשות העירונית בו מצוי המפגע ולחברת אחזקת הכביש ולפנול לטיפול רפואי בסמוך להתרחשות התאונה.

מה עושים כאשר רוכב אופניים חשמליים פגע בהולך רגל ?

 

במקרה ונגרם נזק גוף או לרכוש כתוצאה של פגיעת אופניים חשמליים בהולך רגל  יש עילת תביעה כנגד הרוכב הפוגע. במקרה זה נדרש להוכיח כי האחריות לקרות התאונה מוטלת על רוכב האופניים החשמליים וכן, להוכיח את נזק הגוף של הולך הרגל בעזרת חו"ד רפואית.

האם ניתן לתבוע את ביטוח תלמידים כאשר תלמיד בגן או בבית ספר נפגע בתאונת אופניים ?

 

ביטוח תלמידים מעניק כיסוי ביטוחי 24/7 ולכן, במקרה של תאונת אופניים לתלמיד ניתן להגיש תביעה לפוליסת ביטוח תלמידים. בכל מקרה של תאונת אופניים מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין ממשרדנו.

מדוע חשוב לפנות לעורך דין תאונת אופניים ?

תאונת אופניים מאפשרת לתבוע מספר גורמים כל מקרה לפי נסיבותיו ולכן, כאשר התרחשה תאונת אופניים מומלץ, להתייעץ עם עורך דין ביטוח ממשרדנו ולבחון את המקרה לגופו.