עורך דין תאונות דרכים

משרד עורך דין אלעד רייך ושות'

מאת: אלעד רייך עורך דין

עורך דין תאונת דרכים

תאונות דרכים הן מאורע מצער לכל המעורבים, שמביא אתו פעמים רבות עיסוק משפטי מתיש אך חשוב בו נדרש כל צד לעמוד על זכויותיו כנגד הצד השני. בבעמוד עורך דין תאונות דרכים זה תוכלו לקרוא לעומק על התהליך המשפטי המתחיל לאחר התרחשותה של תאונת דרכים – ולהבין יותר טוב את ההבדלים בין התאונות השונות והנתבעים השונים, תוך חשיפה לפרטים שחשוב מאוד לדעת בעת שהולכים לשכור את שירותיו של עורך דין תאונת דרכים.

 מהי תביעת תאונות דרכים?

תאונת דרכים היא אירוע פתאומי, בלתי צפוי ולא מתוכנן, שהיו מעורבים בו כלי רכב אחד או יותר, באופן שהוביל לנזק לאדם, רכוש או בעל חי אחר. גם תאונה בין רכב אחד לבין הולך רגל / עצם כלשהו (כמו למשל עץ), היא תאונת דרכים מבחינה משפטית.

תביעת תאונת דרכים היא פרוצדורה משפטית אפשרית שניתן לפתוח בה לאחר התאונה, הכוללת  בתוכה ניסיון להבין ולהוכיח את השתלשלות העניינים שהובילה לתאונה, מציאת הגורם האחראי (במקרים מסויימים) לה וכימות הנזק שנעשה תוך קביעת פיצוי הולם עבורו.

פרוצדורה זו איננה פרוצדורה שמקובל לעשות באופן פרטי, אלא כזו שמומלץ מכל וכל לשכור עבורה עורך דין תאונות דרכים ממשרד עורכי דין שמתמחה בתאונות דרכים. צורך זה בעורך דין לתאונות דרכים נובע מזהות הגורמים הנתבעים – שהם בדרך כלל חברות ביטוח עתירות משאבים שמעסיקות מספר רב של עורכי דין לתאונות דרכים בעצמן. אלעד רייך, עורך דין, הוא עורך דין המתמחה בתחום שנים רבות.

את מי ניתן לתבוע בתביעת תאונת דרכים?

בניגוד לתביעות נזיקיות אחרות, בהן מקובל לתבוע ישירות את האדם שהוביל לגרימת הנזק לתובע, תביעות תאונות דרכים הן תביעות שבהן כמעט תמיד מדובר בלפחות צד אחד שאיננו אדם – אלא תאגיד ציבורי או פרטי.

הסיבה לאופי זה של תביעות תאונות דרכים היא הנפיצות של תאונות אלו, והעלות הגבוהה של הפיצוי בהן – שני מאפיינים שהובילו להתפתחות שוק ביטוחים פורה למכוניות, וליצירה של חקיקה מקיפה המנחה את התחום.

חקיקה זו כוללת בין השאר חיוב על כל אדם בעל רכב בישראל לבטח את רכבו בביטוח שנקרא "ביטוח חובה", וחובות נוספות המוטלות על גורמים מדיניים לעזור בפיזור הנזק שנוצר מהתאונות הללו בין כלל האזרחים, בין השאר על ידי מתן אפשרות לתביעת הביטוח הלאומי לצורך קבלת פיצוי על אובדן כושר עבודה.

זהות הנתבעים והשפעתה על התהליך:

כפי שנכתב לעיל, ישנם מספר נתבעים נפוצים בתביעות תאונות דרכים, כאשר זהות הנתבע תלויה בסוג התאונה שהתרחשה, ובעיקר בנזקים שנוצרו ממנה:

 1. תביעה נגד חברת ביטוח: התביעה הנפוצה ביותר. כפי שנכתב לעיל, כל אדם המחזיק רכב בישראל מחויב על פי חוק לבטח את רכבו בביטוח חובה – ביטוח שמכסה אך ורק נזקי גוף. ניתן ל"תגבר" תוכנית ביטוחית זו בביטוח "מקיף" או "ביטוח צד ג'" – ביטוחים שכוללים בתוכם גם כיסוי לנזקי רכוש עבור הרכב המבוטח / "צד ג'" שיהיה מעורב בתאונה.
 1. תביעה מול המוסד לביטוח לאומי: מי שנפגע בתאונת דרכים עלול להיות זכאי לקבלת גמלאות שונות מהמוסד לביטוח לאומי. גמלאות אלו מתחלקות לשני סוגים עיקריים לפי סוג התאונה שהתרחשה – כאשר תאונות שהתרחשו במהלך עבודתו של האדם יכולות להיות מוכרות כ"תאונות עבודה" המטופלות באופן אחר מתאונות דרכים "רגילות". עורך דין תביעת תאונות דרכים ידע להבדיל בין שני המקרים ולטעון שמדובר בתאונת עבודה, תאונה המפצה את הנפגע בפיצוי רחב יותר. (במקרים המתאימים)
 1. תביעה על בסיס פוליסת נכות בגין אובדן כושר עבודה: מי שרכש מבעוד מועד ביטוח נכות שנועד להגן עליו במקרים בהם הוא מאבד את כושר העבודה שלו יוכל לתבוע את חברת הביטוח בה ביטוח זה נעשה.
 2. תביעה בגין אובדן כושר עבודה: תביעה שיכולה להיעשות אל מול הביטוח הלאומי או אל מול ביטוח פרטי, וכוללת בתוכה פיצוי על פגיעה בכושר העבודה של הנפגע. עורך דין נפגעי גוף טוב יוכל לברר את היקף הביטוחים הפרטיים שלכם ולטעון בפני הביטוח הלאומי.
 1. תביעת פנסיית נכות: מי שחבר בקרן פנסיה וכושרו לעבוד נפגע זכאי לתבוע קצבת נכות מקרן הפנסיה בה הוא חבר. לפי תנאים מסויימים.
 1. תביעת ביטוח תאונות אישיות: ביטוח נוסף שניתן לרכוש הוא ביטוח תאונות אישיות – שנועד לפצות את מי שנפגע בתאונה . מי שרכש מבעוד מועד ביטוח שכזה יהיה זכאי לפיצוי על נזקי התאונה מחברת הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה עורך דין לתאונות דרכים יוכל לטעון בפני חברת הביטוח שהתאונה מכוסה על ידי הפוליסה הזו.

 

את מי נתבע באילו מקרים?

ביטוח פרטי

ביטוח לאומי

חברת פנסיה

מקרה של נזק גוף שנגרם על ידי רכב מבוטח בביטוח חובה

מקרה בו התאונה התרחשה במסגרת העבודה

מקרה בו התאונה הובילה לפגיעה בכושר העבודה ובתאם לתנאי קרן הפנסיה.

מקרה בו קיים ביטוח פרטי לנכות / אובדן כושר עבודה

מקרה בו התאונה הובילה לנכות / אובדן כושר סתנאים מסויימים

 

מקרה בו קיים ביטוח תאונות אישיות

 

 

מקרה של נזק לרכוש שנגרם על ידי רכב מבוטח בביטוח מקיף / צד ג'

 

 

 

מהו תפקידו של מומחה רפואי מטעם בית המשפט?

מומחה רפואי מטעם בית המשפט הוא אדם שתפקידו לקבוע את היקף הנזק הפיזי שנגרם לאדם במקרים של תאונות דרכים שהובילו לנזקי גוף. קביעתו של המומחה באשר לדרגת הנזק שנגרמה משפיעה באופן ישיר על הפיצוי שיינתן לנפגע התאונה מפני שהוא נחשב כ"עובדה משפטית".

את מי ניתן לתבוע כאשר אין חברת ביטוח?

למרות החובה לבטח את רכבך, לא כל הנהגים שנכנסים לתאונות דרכים מבוטח בפועל בחברת ביטוח – בין אם בשל העובדה שלא ביטחו את רכבם ובין אם בשל כך שחברת הביטוח איננה מכסה את המקרה. בכדי להתמודד עם תופעה זו הקימה מדינת ישראל חברת ביטוח ייעודית (הנקראת "קרנית") – אותה ניתן לתבוע במקרה של נזקי גוף ובתנאים מסויימים. 

 

 

 

עורך דין תאונות דרכים

מה עושים כאשר התרחשה תאונת דרכים?

 • יש לפנות לתחנת המשטרה ולדווח על התרחשות התאונה, אישור משטרה – חשוב מאוד לתביעת הביטוח.
 • פניה לקבלת טיפול רפואי כמה שיותר מהר ובסמוך לקרות התאונה. בכל מסמך רפואי חשוב כי יצוין כי מדובר בתאונת דרכים יש לתאר את מהות הפגיעה הרפאית בצורה ברורה ובהירה ולוודא כי נרשמו הפרטים הרלוונטים על ידי הגורם הרפואי המטפל.
 • יש לקבל את שמות הנהגים המעורבים בתאונה, לצלם תמונת של הרכב הפגוע, לתעד את נסיבות התאונה ואופן התרחשותה, לקבל שמות עדים לתאונה ככל והיו בזירה.
 • הוצאות כספיות שנדרשו עבור הנפגע לאחר התאונה נדרש לתעד כל קבלה או הוצאה.
 • יש לרשום מהי שעת האירוע לרבות מיקום מדוייק של התרחשות התאונה.
 • יש לתעד את פרטי הביטוח של שאר הנהגים המעורבים בתאונה לרבות פרטים אישיים ות.ז שלהם.
 • הוכחות הנזק במקרה של תאונת דרכים

מהם התנאים שתאונה תחשב כתאונת דרכים?

ההגדרה שבחוק קובעת, כדי שתאונה תיחשב לתאונת דרכים, צריכים להתקיים הרכיבים הבאים:

1. מאורע.

2. נזק גוף.

3. שנגרם עקב.

4. שימוש.

5. ברכב מנועי.

6. למטרות תחבורה.

הוכחות הנזק במקרה של תאונת דרכים

בתביעת נזיקין רגילה חייב התובע לצרף לכת תביעתו חוות דעת רפואית להוכחת עניין שברפואה חוות דעת זו תציין את הנכות שנגרמה כתוצאה מהתאונה ואת הקשר הסיבתי בין הנכות לתאונה. בתביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים לא ניתן לצרף חוות דעת מטעם התובע. התביעה מוגשת לבית המשפט בצירוף בקשה למינוי מומחים רפואיים בכל פגימה גופנית בה קיימת ראשית ראייה.

במקרים בהם תאונת הדרכים היא תאונת עבודה קביעת המוסד לביטוח לאומי בדרך כלל מחייבת את חברת הביטוח סעיף 6 ולפיכך, לא תוגש כלל בקשה למינוי מומחים מאחר והנכות הינה על פי דין ומחייבת ברוב המקרים את בית המשפט וחברת הביטוח.

מה כולל פיצוי, מתאונת דרכים ?

הפיצוי שיקבל נפגע בתאונת דרכים מורכב מראשי נזק. מטרת הפיצוי היא השבת המצב לקדמותו והנו עקרון מנחה בדיני הנזיקין ובכל הקשור לנזקי גוף. לפי עקרון זה, יש לפסוק פיצוי שיעמדו את נפגע הגוף כתוצאה מתאונת דרכים במצב שבו היה נתון אלמלא אותה פגיעת גוף. עקרון זה מנחה את בתי המשפט בכל הקשור לקביעת פיצוי לנפגעי גוף.

הפסד השתכרות לעתיד: מומחה בית המשפט קובע את הנכות הרפואית אולם, בית המשפט קובע את הנכות התפקודית שנותרה לנפגע בשל התאונה. בית המשפט יכול לקבוע כי נותרה לנפגע נכות גבוה או נמוכה יותר מהנכות הרפואית שקבע מומחה בית המשפט. בקביעת הפסד השתכרות יביא בית המשפט בחשבון את הפרשי השתכרות הנפגע לפני התאונה ולאחריה. כמו כן, יבחן  בית המשפט את פוטנציאל השתכרתו של הנפגע וכמה נגרע מכושר השתכרותו כתוצאה מתאונת הדרכים הדרכים ובקשר סיבתי ישיר לתאונה. מדובר בחישוב מורכב ולכן, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין תאונת דרכים על מנת למקסם את גובה הפיצוי ברכיב חשוב ועיקרי זה.
הפסד השתכרות לעבר: פיצוי זה מתייחס להפסדיו של הנפגע מיום התאונה ועד למועד קבלת פסק הדין.
הוצאות נסיעה לעבר ולעתיד.
הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד.
עזרת הזולת לעתיד– העזרה לה יידרש התובע בעתיד, בכל מקרה בו תידרש עזרה בעבודות הבית ואחזקתו, טיפול צמוד של עזרה סיעודית.
עזרת הזולת לעבר: תשלום זה מגלם את הוצאותיו והפסדיו של הנפגע התובע עבור עזרתם של אחרים.
כאב וסבל: מדובר בנזק שאינו ממוני פיצוי זה מוגדר על פי נוסחה הקבועה בתקנות.
הפסדי פנסיה: במסגרת הפיצוי ואובדן ההשתכרות יחושבו גם הפסדי הפנסיה שנגרמו לתובע.

תאונת דרכים בדרך לעבודה

תאונת דרכים בעבודה, משרד אלעד רייך ושות' מייצג נפגעים בתאונת דרכים שנחשבת בנוסף, לתאונת עבודה. מיד לאחר תאונת הדרכים המלווה בנזק גוף, יש לגשת לטיפול רפואי. יש לציין בפני הגורם הרפואי המטפל כי מדובר בתאונת דרכים בדרך לעבודה או מהעבודה הביתה. בנוסף יש להודיע למעסיק על המקרה ולבקש טופס הפניה לטיפול רפואי כאשר מדובר בתאונת דרכים בעבודה טופס זה נקרה ב.ל 250. המעביד והנפגע צריכים לחתום על טופס התביעה המוגש לביטוח לאומי פקיד התביעות יקבל את הטופס ובסמכותו לקבוע אם מדובר בתאונת דרכים הקשורה לעבודה. במידה והתאונה הכורה כתאונת עבודה יקבל הנפגע דמי פגיעה למשך 90 יום בהתאם לאישורי אי כושר. השלב הבא הוא הגשת טופס ב.ל. 200 לביטוח הלאומי לקביעת אחוזי נכות כתוצאה מהתאונה. הנפגע יתייצב למול וועדה רפואית של המוסד לביטוח הלאומי וזו תקבע מהן אחוזי הנכות שנותרו כתוצאה ישירה של תאונת הדרכים בעבודה.

בתאונת דרכים שאינה תאונת עבודה, כאשר הנפגע בתאונה הוא הנהג ברכב יש לתבוע את חברת הביטוח שלו בה רכבו מבוטח בביטוח חובה. ככל והנפגע הוא נוסע ברכב יש לתבוע את חברת הביטוח של הנהג בו נסע הרכב הנפגע. ככל והנפגע הוא הולך רגל, עליו לתבוע את חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

אם יש ביטוחים פרטיים לנפגע מיתן לתבוע אף את הביטוחים הללו.

מדוע חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין לתאונות דרכים

אם נכנסתם לכתבה הזו, סביר שלצערנו הייתם מעורבים בתאונת דרכים. במקרים אלו, חשוב מאד לדעת על חשיבות הסתייעות בגורמי מקצוע כמו עורכי דין תאונות דרכים אשר מכירים את רזי התחום ויסייעו לכם לוודא שאתם מקבלים את הפיצוי אשר מגיע לכם ומבצעים את כל הפעולות החשובות כדי שלא תישארו חלילה ללא כיסוי.

ייצוג בתאונות דרכים

כאשר אתם עוברים תאונת דרכים, ישנם מספר דברים שעליכם לעשות בטווח הזמן המיידי לאחר התאונה. למרות שבמקרים רבים תביעה לאחר תאונת דרכים עשויה להיעשות  לאחר התגבשות נזק הגוף ולאחר זמן מהתאונה עצמה, אל תדחו את הפניה למשרד עורכי דין לתאונות דרכים. עורך דין תאונות דרכים יסייע לכם להבין מה הם הצעדים הדחופים ואילו צעדים ברי דיחוי. כל זאת, לצורך ביסוס התביעה ואיסוף ראיות ראוי. גם במידה שאתם חושבים שתאונת הדרכים שעברתם אינה דורשת טיפול בהול כי תביעה לאחר תאונת דרכים אורכת זמן, אנחנו ממליצים לכם לפנות לעורך דין תאונות דרכים אלעד רייך אשר הוא, ומשרד עורכי דין לתאונות דרכים אותו מוביל, מתמחים בתחום ויסייעו לכם להשיג את הפיצוי שמגיע לכם.

ליווי אישי ומקצועי לרבות ייצוג בבתי משפט לאחר תאונת דרכים

משרדנו, מעניק ליווי אישי ומקצועי לרבות ייצוג בבתי משפט ולמול הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי כאשר מדובר בתאונת דרכים שהיא בנוסף, תאונת עבודה. משרדנו מלווה נפגעים בתאונות דרכים שעברו חבלות ראש קשות, פגיעות בעמוד השדרה, פגיעות המלוות בנזקים לאיברים מרובים. במקרה של תאונת דרכים כדאי להתייעץ עם עורך דין, בטרם פונים לחברת הביטוח באופן עצמאי. פנייה כזו יכול ותגרום נזק לתיק ולקבלת פיצוי חלקי או גרוע מכך, לדחיית התביעה והעדר פיצוי.

עורך דין תאונות דרכים ממשרדנו, ילווה את הנפגע מתחילת ההליך המשפטי ועד לקבל הפיצוי מחברת הביטוח. במידה ומדובר בתאונת דרכים שהיא גם בנוסף גם תאונת עבודה, עורך דין תאונות דרכים ממשרדנו, יפעל בשני המישורים להשגת פיצוי כספי מקסימלי לנפגע בתאונת הדרכים.

בכל, פגיעה קשה בתאונת דרכים ניתן לפנות למשרדנו להתייעצות על מנת לבדוק את האפשרות לקבל תשלום תכוף מחברת הביטוח.

מדובר במתן פיצוי כספי ראשוני לנפגע בתאונת דרכים עד להכרעה סופית בתביעתו. סכום זה יקוזז מהפיצוי הסופי אותו יקבל הנפגע בסיום ההליך המשפטי. הליך זה  נועד לשלם סכום שיאפשר לנפגע  בתאונת דרכים בשעתו הקשה לשמור על רמת החיים שלו כפי שהייתה עד למועד קרות התאונה.

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני:

מהם המסמכים הדרושים להגשת תביעה מ - עורך דין תאונות דרכים ?

 • אישור משטרה
 • תעודת ביטוח חובה
 • רישיון נהיגה, רישיון רכב.
 • תעודת חדר מיון ותיעוד רפואי.
 • תמונות נזקי פח לרכב המעורב.
 • תלושי שכר, קבלות, הוצאות, קבלות עבור נסיעות, קבלות עבור הוצאות רפואיות.
 • עדים לתאונה במידה ויש.

תאונת דרכים ואחריות מוחלטת

החוק קובע שהאחריות בתאונת דרכים היא מוחלטת, כאשר מרתחשת תאונה וקיים נזק גוף אין משמעות איך התרחשה התאונה ומי אחראי לקרות התאונה ואין זה משנה מי הגורם הרשלן אין כל צורך בהוכחת אשם. מכאן המסקנה, כי יש לוודא מהו היקף הנזק הפיזי שנגרם לנפגע בתאונה ולאחר מכן, לגזור את הפיציים אותם יקבל הנפגע מחברת הביטוח.

שכר טרחת עורך דין תאונות דרכים

שכר הטרחה של עורך דין המייצג לקוח בתביעת תאונת דרכים מחברות הביטוח נקבע במסגרת חוק הפיצויים. בחוק נקבע שכר טרחה משתנה העומד על אחוזים מוגדרים מתוך סך הפיצוי שיינתן לתובע ובהתאם לשלב בו נקבע הפיצוי לאורך הליך התביעה.

 שכר טרחה משתנה בתביעת תאונת דרכים

בהתאם לחוק הפיצויים לתאונות דרכים ניתן להגיע לפשרה עם חברת הביטוח מחוץ לבית המשפט טרם הגשת התביעה. בתיקים שהסתיימו כך, עורך הדין זכאי לשכר טרחה בשיעור של 8% מסכום הפיצוי ובתוספת מע"מ מסך הסכום שנקבע לתובע.

ניתן להגיע לפשרה מוסכמת גם לאחר הגשת התביעה וטרם מיצוי ההליך ומתן פסק דין שיפוטי. בתיקים אלו, עורך הדין זכאי לשכר טרחה בשיעור של 11% + מע"מ מסכום הפיצוי שחברת הביטוח הסכימה לשלם לתובע.

אם הצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה, התביעה מתנהלת בבית המשפט וסכום הפיצויים ייקבע בפסק הדין עם סיום ההליך השיפוטי. במקרים הללו, עורך הדין זכאי לשכר טרחה בשיעור של 13% + מע"מ מסכום הפיצוי שנפסק לתובע.

שכר טרחת עורך דין מייצג בתביעות מול חברות הביטוח בהתאם לחוק הפיצויים

השלב בהליכים בו הפיצוי נקבע

אופן קביעת סכום הפיצויים

שיעור באחוזים  + מע"מ מהסכום הכללי

טרם הגשת התביעה לבית המשפט

פשרה

8%

לאחר הגשת התביעה ולפני פסק דין

פשרה

11%

מתן פסק דין ומיצוי ההליך

קביעה שיפוטית

13%

 

שאלות תשובות בנושא תאונות דרכים
 1. בשלב הראשון ולאחר שהתקבלו המסמכים הרלוונטיים המצויים בסעיף הקודם אנו נגיש תביעה לבית המשפט אליה יצורפו כל המסמכים הרפואיים המצביעים על ראשית ראיה לנכות כתוצאה מתאונת הדרכים. בנוסף, אנו נגיש בקשה או בקשות למינוי מומחים באשר לפגימות הרלוונטיות לנפגע.
 2. בית המשפט בוחן את המקרה ואת המסמכים שהועברו ובהתאם לכך, ימנה מומחה רפואי אשר תפקידו לקבוע את אחוזי הנכות שנגרמו כתוצאה מתאונת הדרכים.
 3. מומחה בית המשפט מזמן את הנפגע לבדיקה שלאחריה שולח לבית המשפט ולעורכי הדין את חו"ד הרפואית הכוללת את שיעור הנכות הנותר לנפגע כתוצאה מתאונת הדרכים.
 4. לאחר קבלת חו"ד מומחה בית המשפט אנו נגיש תחשיב נזק מפורט בכל הקשור להפסדיו של הנפגע כתוצאה מתאונת הדרכים. במקרה שמומחה בית המשפט קבע כי נותרה לנפגע נכות, עיקר הפסדי הנפגע הנם הפסדי שכר הן לעתיד והן לעבר.

בתאונות קלות ביותר מבלי שנותרה נכות, בדר"כ אנו נפנה לחברת הביטוח ולא נגיע לתביעה משפטית. כאשר התרחשה תאונה קלה עם פגיעות גוף קלות אנו ננהל מו"מ מול חברת הביטוח באשר לגובה הפיצוי ומבלי שתוגש תביעה ומינוי מומחים. מטרת הפניה לחברת הביטוח בתאונות קלות ביותר היא קבלת פיצוי כספי בצורה מהירה יחסית ובלי להזדקק להליכים משפטים. כמובן, דרך זו שמורה לפגיעות קלות, ולאחר בחינה מעמיקה של המסמכים הרפואיים והרגשתו הפיזית של הנפגע לאחר תאונות דרכים. גם במקרים הקלים יחסית של תאונת הדרכים חשוב לתת משך של זמן על מנת שהנזקים יתגבשו ולבחון את המקרה לגופו. משרד תאונות דרכים אלעד רייך, ושות' פועל למול חברות הביטוח ומנהל מו"מ על מנת שנפגע בתאונות דרכים יקבל את הפיצוי הרלוונטי עבורו בהתאם לסוג המקרה ואופי הפגיעות. במקרה של תאונת דרכים רגילה או תאונת דרכים בעבודה, יש להתייעץ עם משרדנו, עורך דין תאונת דרכים ממשרדנו, ילווה את הנפגע עד מתחילת ההליך ועד לקבלת הפיצוי מחברת הביטוח.

במקרה של תאונת דרכים מתוקף חוק הפלת"ד הנפגע לא מגיש חו"ד רפואית מטעמו. הנפגע פונה לבית המשפט באמצעות בקשה למינוי מומחה רואי בתחום הפגימה שנותרה, ולאחר שבית המשפט בוחן את המקרה וסבור כי יש ראשית ראיה לנכות ימנה מומחה רפואי. כלל זה שונה מתביעות נזיקין אחרות אשר בהם הנפגע מחויב להגיש חו"ד מטעמו להוכחת עניין שברפואה.

סך התשלומים שישולמו על ידי המל"ל ינוכו מסכום הפיצוי שיתקבל בתביעה למול מבטחת הרכב.

תשלום תכוף ישולם לרוב בסמוך למקרה התאונה.

תשלם תכוף: לאחר תאונת דרכים מאבד הנפגע/ת את יכולות להתפרנס בשל מצב רפואי שאינו מאפשר זאת, הנפגע נמצא באשפוז או בשיקום או בביתו ואינו יכול לעבוד בתקופה זו, ואין זה משנה אם מדובר בתאונה קלה או קשה, תקופת החלמה זו מביאה איתה את הצורך בהוצאות כספיות כבדות לאור הצורך בטיפול רפואי, נסיעות מוגברות ועוד. הרציונל של התשלום התכוף הוא לאפשר לנפגע בתאונות הדרכים להמשיך בחייו ככל וניתן בתקופה בו הוא נזקק לשיקום ואין ביכולתו לפרנס את עצמו ומשפחתו כפיש עשה לפני תאונת הדרכים ולאור זאת, בחוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, התשל"ה 1975 נקבע הליך לקבלת תשלום תכוף, פיצוי מהיר מחברת הביטוח ועוד בטרם הוגשה התביעה העיקרית כנגד חברת הביטוח.

למי מוגשת הבקשה לתשלום תכוף :

הנפגע יגיש את הבקשה לתשלום תכוף, לחברת הביטוח ואילו זו מחויבת להעביר את התשלום התכוף  עד – 60 ימים מיום בו קיבלה חברת הביטוח את הדרישה לתשלום תכוף. כמובן, שהפיצוי אינו תלוי בתביעה העיקרית אשר תוגש לאחר התגבשות הנזק אולם פיצוי שיתקבל כתשלום תכוף יקוזז בהמשך הדרך מהתביעה העיקרית. נפגע אשר הגיש תביעה לתשלום תכוף וחברת הביטוח דוחה את תביעתו לתשלום רשאי להגיש תביעה לבית המשפט בעניין זה. תביעה זו תוגש לבית המשפט ותתנהל במהירות ואינה דורשת ניהול הליך משפטי מסובך למול חברת הביטוח.

האם הסכום שיתקבל כתשלום תכוף יקוזז מההליך העיקרי:

תשלום תכוף הינו שלב ראשוני בלבד של הליך התביעה כנגד חברת הביטוח. שלב ראשוני, זה מאפשר סיוע ראשוני לנפגע בתאונת הדרכים והינו על חשבון הפיצוי הסופי והכולל שיתקבל בסיום ההליך המשפטי מחברת הביטוח. לאחר קבלת התשלום התכוף על הנפגע להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח (תביעה עיקרית) ומהסכום הסופי יקוזז החלק היחסי שהתקבל כתשלום תכוף מחברת הביטוח

תוכן עניינים
עו"ד אלעד רייך
עו"ד אלעד רייך

עורך דין אלעד רייך ושות' , עוסק בתביעות נזיקין ביטוח ותאונות דרכים, מתוך שליחות ובמטרה לממש את מלוא הזכויות של לקוחות המשרד.אם ברצונך למקסם את פיצוי נזיקין המגיעים לך, עו"ד מטעם המשרד ישמח לעמוד לרשותך! נציגינו ממתינים לפנייתך כעת.
טלפון: 03-5180099

אודות
תביעת תאונת דרכים
עורך דין תאונות אופנוע
תביעת תאונת אופניים
תאונת קורקינט חשמלי
תאונת דרכים
בצבא

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: