מהירות מופרזת נהג חדש – מה עושים?

משרד עורך דין אלעד רייך ושות'

לצערנו הרב, מבחינה סטטיסטית ניתן לראות כי נהגים חדשים מעורבים בהרבה יותר  תאונות מכלל האוכלוסייה. מסיבות אלו, וגם כדי להרגיל את הנהגים החדשים לכביש ולתנאי הדרך, המדינה חוקקה מספר רב של חוקים וכללים הנוגעים לנהגים חדשים. אחת העבירות הנפוצות בגינה נתפסים נהגים בכלל ונהגים חדשים בפרט היא נהיגה במהירות מופרזת. עבירות תנועה הן תמיד דבר מסוכן, אך במקרה של נהגים חדשים ופחות מנוסים הן מסוכנות אף יותר, לציבור כמובן, וגם לעתידו של הנהג החדש על כבישי הארץ.

מהירות מופרזת היא תמיד בעיה גדולה אבל במקרה של מהירות מופרזת אצל נהג חדש מדובר בדבר החושף את הנהג החדש לסנקציות חמורות וקשות, לאורך תקופת זמן ארוכה.
מה אפשר לעשות ואיך אפשר לסיים סוף מעשה כזה במחשבת תחילה? את כל הפרטים החשובים שנהג חדש והמלווים שלו חייבים לדעת תוכלו למצוא במאמר הבא.

מהירות מופרזת נהג חדש – מהי בכלל מהירות מופרזת?

על פי התקנות, המהירות המותרת בדרך עירונית היא 50 קמ"ש, בדרך בין עירונית עם מסלול אחד היא 80 קמ"ש, בדרך בין עירונית עם שטח הפרדה בנוי היא 90 קמ"ש ובדרך מהירה היא 110 קמ"ש. יש לשים לב שמדובר במהירות שיכולה להשתנות בהתאם לכביש ולתנאי הדרך וכמובן בהתאם לתמרורים המוצבים במקום.
מהירות מופרזת בעיר בגינה יזומן נהג לדיון בבית המשפט היא מעל 40 קמ"ש מהמהירות המותרת באותו כביש, והמהירות מופרזת בדרך בין עירונית היא מעל 50 קמ"ש מהמהירות המותרת. בשאר המקרים הנהג יקבל לביתו הודעת קנס עם אפשרות לעמוד למשפט לפי בחירתו. הדינים האלו הם כלליים וחלים רק על נהגים רגילים. נשאלת השאלה מה הדין במקרה מהירות מופרזת נהג חדש. ובכן, על מנת להבין את הדין יש להגדיר תחילה מי הוא נהג חדש.

מהירות מופרזת נהג חדש

מי נחשב נהג חדש?

נהג מוגדר 'נהג חדש' בשנתיים הראשונות מרגע קבלת הרישיון שלו. במהלך תקופה מסוימת מוגדר הנהג החדש כ'נהג חדש צעיר' ובתקופה זו חלות עליו תקנות מיוחדות, כמו למשל נהיגה רק בנוכחות מלווה והגבלה על מספר הנוסעים שהוא יכול להסיע ברכב. נוסף לכך, ישנן תקנות רבות החלות על הנהג החדש, שמשתנות לעיתים כמו למשל, שעות שמותר לו לנסוע לבד וכו'.

החוק לנהג 'רגיל'

מהירות מופרזת של נהג רגיל, בניגוד למהירות מופרזת נהג חדש, חושפת אותו לקבלת דו"ח על מהירות מופרזת. דו"ח לנהג שעבר עבירות אלו בדר"כ עומד על סכום של 250 שקלים חדשים, ללא חיוב בנקודות.

והחוק לנהג חדש

המצב של נהג חדש שונה מאוד בפני החוק מנהג רגיל. במקרי מהירות מופרזת של נהג חדש, הנהג שנתפס צפוי לפסילת נהיגה לשלושה חודשים ומעלה, וגם לכך שלא יחודש רישיון הנהיגה שלו בתום תקופת הנהג החדש. למעשה רישיונו יחודש, רק לאחר מבחן תיאוריה עיוני ומבחן מעשי, אם יעבור את כל המבחנים בהצלחה. זאת ועוד, במקרי מהירות מופרזת של נהג חדש, הנהג ימשיך עדיין להיחשב כחדש ולעמוד בתקנות של נהג חדש, במשך שנתיים לאחר המבחנים.

החוק שם את הנהג החדש במצב פגיע וחשוב מאוד שיפקיד שבעתיים על נהיגתו בזמן שהוא מתרגל לכביש. ישנה חובה להימנע ממהירות מופרזת נהג חדש, שכן זה עלול לעלות לנהג ברישיון שלו ולגרום לכך שלא יוכל לנהוג יותר לעולם.
אין בדברים כוונה להפחיד, רק לעורר את תשומת ליבם של הנהגים החדשים ולחשוף אותם ואת מלוויהם לכללים ולחוקים. כמובן, במקרי מהירות מופרזת נהג חדש, יש מקום להתייעצות עם עורך דין מומחה שיוכל לבדוק ביסודיות את המקרה לגופו, לחוות את דעתו ולדאוג לזכויותיו של הנהג החדש גם במקרה שעבר עבירה.

לחצו כאן למידע נוסף על עורך דין תעבורה!

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני:

תוכן עניינים
עו"ד אלעד רייך
עו"ד אלעד רייך

עורך דין אלעד רייך ושות' , עוסק בתביעות נזיקין ביטוח ותאונות דרכים, מתוך שליחות ובמטרה לממש את מלוא הזכויות של לקוחות המשרד.אם ברצונך למקסם את פיצוי נזיקין המגיעים לך, עו"ד מטעם המשרד ישמח לעמוד לרשותך! נציגינו ממתינים לפנייתך כעת.

טלפון: 03-5180099

עורך דין נזיקין
עורך דין תאונות דרכים
עורך דין ביטוח לאומי
עורך דין נזקי רכוש

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: