עורך דין התחדשות עירונית

תמ"א 38/ פינוי בינוי/ התחדשות עירוניות

מאת: עורך דין התחדשות עירונית אלעד רייך​

תחום התחדשות העירונית בשנים האחרונות זינק בצורה מרשימה ומכיל מאות בניינים העוברים תהליך של התחדשות עירונית במתכונות השונות. תכוניות התחדשות עירונית מנצלות בראש ובראשונה את משאב הקרקע הדל בארצנו ובניינים ישנים שקמו בעת הקמת המדינה ואינם מותאמים לתקופה זו, מבחינת היבטים רבים כמו, חוסר בממ"ד, מרפסת שמש, בניינים מוזנחים כאשר המבנה התיישן כתוצאה מבלאי לאורך השנים. 

פרויקטים רבים, דוגמא תמ"א 38 ,תמ"א 38/2 ופינוי בינוי, גרמו לבעלי דירות רבים לפעול בנושא ולהתקשר עם יזמים לטובת קידום פרויקטים של התחדשות עירונית. חשוב לדעת, כי קידום פרויקט של התחדשות עירונית אינו פשוט מבחינת ביצוע. פרויקטים רבים מתבצעים כאשר הדיירים מתגוררים בבניין תוך כדי עבודות.

עורך דין התחדשות עירונית

תקופה של חוסר וודאות

תחום התחדשות העירונית הנו מסע בזמן יזמים ובעלי דירות יוצאים למסע משותף להגשמת פרויקט ההתחדשות העירונית ומכאן חוסר הוודאות המלווה פרויקט מסוג זה.

תחילת הדרך מלווה במו"מ המתנהל בין היזם לבין הדיירים ולאחר מכן הסכם ביניהם באשר לכל רכיבי ההתחדשות העירונית. יש חשיבות גדולה כי התהליך ינוהל באמצעות עורך דין התחדשות עירונית הבקיא בתחום המקרקעין אבל לא רק. מאחר ומדובר בתחום מורכב בו מעורבים גורמים רבים כמו, אנשי ביצוע, מהנדסים, ארכיטקטים, רשויות, דיירים רבים ועוד, נדרש ליווי על ידי עו"ד מקרקעין המתמחה בתחום ויכול לגשר בין הפערים ולדאוג כי הפרויקט ייצא לפועל ויהיה כלכלי לכל הצדדים המעורבים.

יזם לא ייצא לדרך במידה ויחשוב כי הפרויקט לא כלכלי עבורו ודיירים לא יסכימו לקדם פרויקט התחדשות עירונית אם לא יבינו כי ישפרו את מצבם בייחס לקיים.

חוסר השוויון המובנה בין יזמי התחדשות עירונית למול הדיירים בפרויקט

היזם הוא איש מקצוע בעל ניסיון שבעברו עשה דבר או שניים בתחום הנדל"ן ומלווה בסוללת עורכי דין ההולכת אתו כברת דרך, ואילו דיירי הפרויקט חסרי ידע משפטי מקצועי ומכאן פערי הידע.

עורך דין  התחדשות עירונית במשרדנו יגשר על הפערים המובנים וייסע לגבש הסכם העונה על צורכי הדיירים בפרויקט ויעמוד על זכויותיהם. חשוב מאוד ליצור חיבור אמתי ושילוב של אינטרסים על מנת לקשור את היזם והדיירים לפרויקט התחדשות עירונית. ניהול מו"מ באמצעות עו"ד התחדשות עירונית המודע לאינטרסים השונים יכול לגרום לעסקה לצאת לדרך כאשר כל הצדדים מחוברים לעסקה ומודעים כי זו עסקה ממושכת אשר בסיומה תוביל את שני הצדדים להצלחה משותפת.

שירותי עורך דין התחדשות עירונית משרד עו"ד אלעד רייך, ושות'

  • ליווי וניהול מו"מ בין דיירי הפרויקט לבין היזם.
  • ליווי הליכים משפטיים למול דייר סרבן במסגרת התחדשות עירונית.
  • ליווי עריכת מכרז בין היזמים.
  • ייעוץ משפטי בכל הקשור להתנגדויות במסגרת פרויקט התחדשות עירונית.
  • ליויו וייעוץ בכל הקשור לזכויות הדיירים בתקופת ביצוע הפרויקט.

משרד עו"ד אלעד רייך, ושות' ילווה אתכם הדיירים לאורך כל שלבי ההתחדשות העירונית ויקדם את הפרויקט למול היזם, הרשויות במטרה לגרום לפרויקט לצאת לדרך באופן מהיר אך, כזה שאינו פוגע בזכויות הדיירים לשיפור איכות חייהם וביטחונם האישי.

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: