תביעות אובדן כושר עבודה

משרד עורך דין אלעד רייך ושות'

תביעות אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה – כל מה שחשוב לדעת!

התחום של תביעות אובדן כושר עבודה הינו תחום מורכב וסבוך, אבל אנחנו כאן בשביל לעשות קצת סדר בבלגן ולצייד אתכם במידע הדרוש.

 

מה זה בכלל אובדן כושר עבודה?

מדובר במצב בו אדם מאבד את היכולת שלו לעבוד ולהתפרנס. אובדן כושר עבודה יכול להיות קבוע או זמני, ויכול להיות חלקי או מלא. אלו גם הסוגים של תביעות אובדן כושר עבודה. אובדן כושר עבודה הוא סיטואציה קשה בה האדם נמצא במקום מאיים מבחינה כלכלית. תביעות אובדן כושר עבודה קשות עוד יותר כאשר מדובר באדם המפרנס משפחה, בעיקר אם הוא מפרנס יחיד. בדיוק בשביל המקרים האלו, חוקק במדינה חוק שמטרתו לבטח את האזרחים במקרים של אובדן כושר עבודה. במדינת ישראל האחראי לדאוג לאזרחים לביטוח זה הוא המוסד לביטוח לאומי.

תביעות אובדן כושר עבודה

6 דברים שחשוב לדעת על התחום

  1. למי ניתן להגיש תביעה? תביעת אובדן כושר עבודה ניתן להגיש למוסד לביטוח לאומי, לחברות ביטוח פרטיות ולקרן הפנסיה. לביטוח הלאומי כפי שנגזר מהסעיף הקודם, כלל האזרחים יכולים להגיש תביעה, בעוד הגשת תביעה לקרן הפנסיה או לחברת הביטוח הפרטית מתאפשרת רק לאנשים שיש להם קרן פנסיה או שרכשו בעבר פוליסת ביטוח אישית מחברת ביטוח כלשהי.
  2. הגדרה של אובדן כושר עבודה- אובדן כושר עבודה מתרחש בעקבות סיטואציה רפואית המונעת מאדם להמשיך לעבוד באותו התחום שעבד בו עד כה, ואף לעבוד כלל. מדובר בדר"כ במקרים של תאונות ומחלות.
  3. בדיקה על ידי רופא תעסוקתי- תביעות אובדן כושר עבודה מתחילות בבדיקה על ידי רופא תעסוקתי וקבלת הקביעה כי האדם איבד כושר עבודה. לאחר מכן, נכנס העניין החוקי.
  4. ומה אז? שנייה לפני שנעסוק באדם שאיבד כרגע את כושר העבודה שלו, חשוב לומר מילה כללית על תביעת אובדן כושר עבודה, בכל הקשור לקרנות הפנסיה. בגדול, כפי שכבר צוין, בקרן הפנסיה ישנו סעיף המכסה על אובדן כושר עבודה, אך לעיתים קרובות ניתן להיתקל בסעיפים בתוך הפוליסה עצמה שמסבכים את העניין ומקשים על המבוטחים לקבל את הכסף המגיע להם במקרים של אובדן כושר עבודה, לכן חשוב לשים לב לכך לפני שחותמים על פוליסה.
  5. אחוזי משרה- הנושא של אובדן כושר עבודה הינו נושא המחולק לאחוזים. החישוב הוא כלפי אחוז המשרה של האדם לפני אובדן הכושר לעומת המצב הנוכחי החדש שלו (נגיד אדם שעבד במשרה מלאה ולאחר המקרה יכול לעבוד רק במשרה חלקית).
  6. אחוזי קצבה- במקרה שאדם שאיבד את כושר העבודה שלו נמצא זכאי לקבצה, הקצבה תעמוד על 75% מהמשכורת שהייתה לאדם בשנה האחרונה לפני המקרה, בממוצע.

 

מה קורה שהחלטת הועדה אינה תואמת למציאות?


במצב כזה, בו תביעות אובדן כושר עבודה נכשלות, יש לאדם זכות  מלאה לערער על ההחלטה ולדרוש שהועדה תדון במקרה שלו פעם נוספת. במצבים כאלו מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין ביטוח. באופן כללי, העצה שלנו היא להיעזר בעורך דין ביטוח בשלב הראשון כדי לא להגיע למצב שיש צורך בערעור ובבקשת ועדה נוספת. עורך דין ביטוח יכול לעזור לאדם להגיע למצב שהוא מקבל את כל מה שמגיע לו, מאחר והוא מתמחה בדינים, בחוקים ובתקנות, מכיר את המערכת ויכול להפנות את האדם לגורמים הרלוונטיים, שיבדקו אותו ויספקו חוות דעת מהימנה וחותכת על מצבו עבור הועדה.

 

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני:

תוכן עניינים
עו"ד אלעד רייך
עו"ד אלעד רייך

עורך דין אלעד רייך ושות' , עוסק בתביעות נזיקין ביטוח ותאונות דרכים, מתוך שליחות ובמטרה לממש את מלוא הזכויות של לקוחות המשרד.אם ברצונך למקסם את פיצוי נזיקין המגיעים לך, עו"ד מטעם המשרד ישמח לעמוד לרשותך! נציגינו ממתינים לפנייתך כעת.
טלפון: 03-5180099

אודות
עורך דין נזיקין
עורך דין תאונות דרכים
עורך דין ביטוח לאומי
עורך דין נזקי רכוש

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: