מידע מקצועי בנושא נזיקין

משרד עורכי דין אלעד רייך ושות'

תביעת נזיקין לאחר תאונה

תביעת נזיקין לאחר תאונה

לתאונות יש דרך להפוך את חיינו ברגע, ולהשאיר אותנו מתמודדים עם פציעות פיזיות, סערה רגשית ולעיתים התמודדויות נוספות. בנוף הדינמי של ישראל, בו מתרחשות תאונות

קרא עוד »
משרד עורכי דין נזיקין

משרד עורכי דין נזיקין

דיני הנזיקין כוללים מגוון רחב של סוגיות משפטיות, לרבות פגיעה אישית, רשלנות ועוולות אזרחיות. כאשר עומדים בפני תביעת נזיקין או מבקשים פיצוי בגין נזקים, בחירת

קרא עוד »
תביעת נזיקין נגד שכן

תביעת נזיקין נגד שכן

 רבות דובר וסופר על יחסי שכנות, אך לעיתים החיים הם לא פרק בסדרה "קרובים קרובים" ויחסי שכנות עלולים לעלות על שרטון. כל אחד מאיתנו נתקל

קרא עוד »

מה זה נזיקין – כל המידע בנושא נזיקין במקום אחד

דיני נזיקין נוגעים למגוון סוגיות והליכים במסגרת התחום של המשפט האזרחי בישראל.  בניגוד לתחום של המשפט הפלילי, בו המדינה תובעת לדין אנשים שעברו על החוק הפלילי במטרה להעניש ולהרתיע עברייניים, תביעת נזיקין יכול להגיש כל אדם שנגרם לו עוול אזרחי כנגד גורם העוולה. עורך דין נזיקין מלווה ומייצג ניזוקים בתביעות מסוג זה ומטרת ההליכים היא השגת פיצוי כספי על הנזקים.

 

את מי תובעים

התחום של דיני נזיקין הינו רחב וכולל תביעות לשון הרע והוצאת דיבה ותביעות נזיקין עבור נזקי גוף ורכוש. כפי שמסביר עורך דין לענייני נזיקין אלעד רייך ניתן לתבוע על נזקי גוף, הן אדם פרטי או חברה מסחרית והן גופי ציבור, כגון בתי חולים ורשויות מקומיות ועוד. בהמשך מאמר זה נרחיב לגבי המקרים הנפוצים שבעבורם הלקוחות מחפשים ליווי של עורך דין נזיקין מומלץ כיום.

 

תביעת נזיקין – רשלנות רפואית

במסגרת עבודתו של עורך דין נזיקין הוא מלווה ומייצג לקוחות המבקשים להגיש תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית. לא כל מקרה של פגיעה ונזקי גוף של מטופל במהלך טיפול רפואי או בעקבותיו ייחשב לרשלנות בהתאם להגדרת החוק במסגרת דיני נזיקין ויש להוכיח שבאירוע הנתבע, הטיפול שגרם לנזק היה לא סביר, היות והוא חרג מהנורמות המקובלות בתחום.

לדוגמא, עורך דין לענייני נזיקין ימליץ להגיש תביעת נזיקין כנגד קופת החולים של המטופל לאחר אבחון שגוי או מאוחר של מחלה שגרמה לנזק רפואי ובריאותי כתוצאה מכך. במסגרת התביעה, עורך דין נזיקין מומלץ ינסה להוכיח לבית המשפט שהרופא היה אמור לבצע את האבחון הנכון בהינתן התסמינים הרלוונטיים שהובאו בפניו במהלך הבדיקה.

 

תביעת נזיקין –  תאונת עבודה

עורך דין נזיקין עוסק רבות גם בתאונות עבודה. קבלת פיצויים עבור דמי פגיעה וקצבת נכות לאחר תאונת עבודה אינה דורשת הגשת תביעת נזיקין לבית המשפט והדבר נעשה מול המוסד לביטוח הלאומי. עם זאת, לעיתים תאונות עבודה מצדיקות בנוסף גם תביעת נזיקין כנגד המעסיק וחברת הביטוח, במידה והאירוע היה יכול להימנע, לו מקום העבודה היה פועל כראוי במקרים אלו ככל והמעסיק התרשל כנגד העובד/ת פתוחה הדרך להגיש כנגדו ובמידה וכנגד חברת הביטוח אשר ביטחה אותו בפוליסה חבות מעבידים ככל והמעסיק דאג לעצמו לביטוח.

עורך דין נזיקין המלווה עובד שסובל מנזקי גוף לאחר תאונת עבודה בהליך תביעת נזיקין כנגד המעסיק, יצטרך להוכיח שהתאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות של מקום העבודה והיה ניתן למנוע אותה למשל, באמצעות הקפדה על הוראות הבטיחות או אספקת ציוד מגן ראוי ומותאם למאפייני העבודה. ביסוס הקשר בין רשלנות המעסיק לבין הנזק שנגרם חיונית להצלחה בהליך.

 

תביעת נזיקין – תאונת דרכים

בתחום של דיני נזיקין יש התייחסות מיוחדת לתביעות לאחר תאונות דרכים והדבר מצריך התנהלות שונה מצדו של עורך דין נזיקין המלווה תיקים מסוג זה. אם בהגשת תביעת נזיקין רגילה, עורך דין לענייני נזיקין צריך להוכיח אחריות וקשר בין התנהלות נתבע והנזקים לתובע, הרי שבתאונת דרכים הדבר אינו נדרש כלל.

בהתאם לחוק הפיצויים הייחודי עבור תאונות דרכים, התביעה לרוב מוגשת כנגד חברת הביטוח שהנפיקה את ביטוח החובה, ללא תלות בשאלה מי אחראי או אשם בגרימת התאונה. בנוסף עורך דין תאונות דרכים ( מומחה לענייני נזיקין) גם לא מעורב בגיוס של המומחה הרפואי עבר קביעת הנזק ובית המשפט הוא שממנה לכך מומחה מטעמו.

תביעת נזיקין – רשויות מקומיות

דיני נזיקין מאפשרים לתבוע גם גופי שלטון והרשויות המקומיות הן כתובת נפוצה לתביעות של אזרחים רבים כיום. הדבר נעשה תוך התבססות על אחריות העירייה לתחזק את המדרכות ותאורת הרחוב בתחום שיפוטה, כמו גם על אחריותה לתחזוקת מוסדות החינוך של הרשות, הסדרת הניקיון בשטחים הציבוריים ולפינוי של האשפה ומפגעים ברחבי העיר.

ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד העירייה בגין נזקי גוף או רכוש שנגרמו כתוצאה מרשלנות של העירייה שלא מילאה את חובותיה. תביעת נזיקין נגד עיריות ניתן להגיש גם במקרים של התעמרות בירוקרטית לדוגמא, לאחר ביצוע פעולות גבייה אגרסיביות שלא כדין וכדומה.

לשון הרע והוצאת דיבה

גם תביעות בגין לשון הרע והוצאת דיבה מוגשות במסגרת דיני נזיקין והביקוש עבור עורך דין נזיקין מומלץ לתחום התגבר בשנים האחרונות על רקע השימוש הגובר ברשתות החברתיות. תביעת נזיקין על דיבה ולשון הרע לאחר פרסום השמצות או שיימינג' ברשת שונה מתביעות נזיקין אחרות מכיוון שהנפגע אינו נדרש להוכיח כי נגרם לו נזק על מנת לקבל פיצוי מכוח חוק לשון הרע.

 יסודות ועוולות

בהליך תביעת נזיקין רגיל, יש צורך להוכיח את חובתו של בגורם הנתבע לעשות מעשה או שלא לעשות מעשה כלפי התובע. במידה והוכח כי הנתבע אכן הפר את חובתו יש לאמוד את הנזק שנגרם לתובע כתוצאה מהפרת החובה על מנת לקבוע את גובה הפיצוי שיינתן. דיני נזיקין כוללים שתי עוולות מסגרת מרכזיות לביסוס תביעה, עוולת הרשלנות ועוולת הפרת חובה חקוקה.

המחוקק הגדיר בנוסף מספר עוולות מיוחדות בין היתר, תקיפה, כליאת שווא, הסגת גבול, היזק על ידי כלב ועוד.

סיכום תחום הנזיקין

לסיכום הנושא, במאמר זה סקרנו את תחום הנזיקין תוך מתן דגש על תפקידו של עורך דין נזיקין בליווי תביעות כנגד מגוון גופים. כפי שציינו, ניתן להגיש תביעת נזיקין לאחר תאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעה במרחב הציבורי, טיפול רפואי רשלני ועוד. תפקידו של העורך דין לבסס את קיום הנזק ובמרבית התביעות גם להוכיח קשר סיבתי בין פעולות הנתבעים לנזק שנגרם לתובע.

פנו אלינו לקבלת יעוץ ראשוני: