מהי תביעת נזיקין?

תביעות נזיקין, הם לרוב תביעות לפיצוי כספי. תביעות נזיקין הן בעיקר כנגד צד שלישי מזיק הגרם לנזק, לגוף, לרכוש, למבנה ועוד. תביעות הנזיקין מבוססות בעיקר על פקודת הנזיקין ועל עוולת הרשלנות. תביעות נזיקין עוסקות בין היתר, בתאונות עבודה, תאונות דרכים, פגיעה במרחב הציבורי – למשל הולך רגל שנפגע ממפגע עת הלך ברחוב. נשיכת כלב ועוד.

מה חשוב לעשות מיד לאחר התרחשות תאונה ?

  • לצלם את המפגע.
  • לצלם את הפגיעה הגופנית.
  • יש לפנות לטיפול רפואי ודבר ראשון לדווח איך התרחשה התאונה בצורה מפורטת.
  • לבדוק האם היו עדים למקרה. או קיימות מצלמות
  • יש לשמור כל מסמך רפואי וקבלות עבור טיפול רפואי.
  • במקרה של תאונת דרכים יש לפנות למשטרה על מנת לקבל אישור משטרה בדבר תאונת דרכים.

איך מגישים תביעת נזיקין ?

לאחר גרימת נזק לגוף או לרכוש מומלץ לפעול באופן מידי כנגד גורם הנזק ולדווח לו על הפגיעה. את תביעת הנזיקין מגישים כנגד הגורם האחראי לגרימת הנזק כמובן, שיש מקרים בהם נדרש לתבוע יותר מגורם אחד. את תביעת הנזיקין מגישים לבית המשפט ומצרפים חו"ד רפואיים. תובע המעוניין להוכיח עניין שברפואה יצרף חו"ד של מומחה המסגרת בדין לעניין זה הינה תקנה 127 לתקנות סדר דין אזרחי. במידה ומדובר בתאונת דרכים אין צורך להגיש חו"ד רפואית מאחר ובמקרים אלו בית המשפט ממנה לרוב מומחה כאשר הנפגע בתאונת דרכים מציג ראשית ראיה לבית המשפט. 

מתי מגישים תביעת נזיקין ?

תביעת נזיקין תוגש לאחר התגבשות הנזק. מאחר ומדובר בנזקי גוף רק כעבור זמן ניתן להעריך את היקף נזק הגוף שנגרם בשל התאונה. לכן, במרבית המקרים הדיווח למזיק יעשה בהקדם אך, תביעת הנזיקין תוגש לאחר מכן. לאחר ברור נזק הגוף שנגרם ולאחר שמומחה רפואי יכול להעריך את הנכויות שנגרמו. כמובן, שיש להיזהר מהתיישנות התביעה. בקרה של תאונה המלווה בנזקי גוף או רכוש מומלץ, להתייעץ עם משרדנו. עורך דין נזיקין ממשרדנו יפעל עם הנפגע למיצוי זכויותיו. יש חשיבות גדולה לפנות לעורך דין נזיקין כבר בתחילה כאשר מתרחשת תאונה המלווה בנקים לגוף או לרכוש.

 

איפה מגישים תביעת נזיקין ?

את תביעת הנזיקין נגיש לבית משפט השלום כאשר סכום התביעה אינו עולם על 2,500,000 ₪ ובמידה וסכום התביעה על סכום זה נגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי.

 

תקופת התיישנות בתביעת נזיקין ?

בכל מקרה בו אנו מעוניינים להגיש תביעת נזיקין יש לפעול במהרה וללא שיהוי. תקופת ההתיישנות להגשת תביעת נזיקין היא 7 שנים מרגע שהעילה להגשת התביעה נוצרה. בכל מקרה של תאונה או נזק לרכוש מומלץ, להתייעץ עם משרדנו כבר ביום התרחשות התאונה ולא להמתין המתנה מיותרת בטרם פנייה לעורך דין נזיקין.

 

מי קובע את הנכות בתביעות נזיקין ?

בכל מקרה בו נגרם נזק גוף כתוצאה מתאונה, מרשלנות רפואית  מגיש תביעת הנזיקין נדרש לצרף לכתב תביעתו חו"ד רפואית להערכת שיעור הנכות שנגרמה בתאונה. כמובן, שחייב להיות קשר סיבתי בין הנכות לתאונה. גם למזיק,  ניתנת האפשרות להגיש חו"ד מטעמו. במידה ויש פערים בין חו"ד ממנה בית המשפט מומחה ניטרלי מטעמו. במקרה,  בו בית המשפט ממנה מומחה מטעמו קביעת מומחה זה עדיפה. לרוב בית המשפט יסתמך על קביעות מומחה רפואי זה בבואו להעריך את סכום הפיצוי לניזוק. בכל מקרה בו התרחשה תאונה המלווה בנכות מומלץ לפנות ל- עורך דין נזיקין ממשרדנו לקבלת ייעוץ ראשוני. 

ייעוץ בדיני עבודה

ייעוץ משפטי בדיני עבודה

ייעוץ משפטי בדיני עבודה דיני עבודה עוסקים בהיבט המשפטי של היחסים בין עובד למעביד. מטרתם של דיני העבודה הינה להעניק לעובדים זכויות סוציאליות במקום עבודתם

קראו עוד

הקשר בין שעון נוכחות לתאונת עבודה

תאונת עבודה מוגדרת כתאונה שהתרחשה במהלך העבודה, בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה. למעשה, תאונות כאלה מוגדרות כאירועים בלתי צפויים שיכולים להביא לפגיעה פיזית או

קראו עוד
עורך דין נזיקין - אלעד רייך

ייעוץ וייצוג תביעת נזיקין וביטוח...

 משרד עורך דין מהמובילים בייצוג תביעות נזיקין, תביעות ביטוח, נזקי רכוש, תאונות עבודה...

השאירו פרטים ונחזור בהקדם