תביעת נזיקין נגד שכן

כמו שנכתב בפסוק התנכ"י, טוב שכן קרוב מאח רחוק, האמנם?, לעיתים בהחלט עדיף אח רחוק משכן קרוב הממרר את חיינו על בסיס יומי. לא כולנו בורכנו בשכן מסביר פנים שניתן לבקש ממנו כוס חלב. רבות דובר וסופר על יחסי שכנות, אך לעיתים החיים הם לא פרק בסדרה "קרובים קרובים" ויחסי שכנות עלולים לעלות על שרטון. כל אחד מאיתנו נתקל בזה לא פעם, בתחילה נראה שהכל על מי מנוחות ולאט לאט יחסי השכנות מתדרדרים, לעיתים אפילו עלולים להגיע עד לכותלי בית המשפט. במאמר זה ניתן לכם כמה עצות שימושיות בנוגע ליחסי שכנות. 

 

תביעת נזיקין נגד שכן – השכן שלא ישן

 

אז בין אם השכן שלא ישן זה אתם או בין אם לא, הפרעה לחיי שכנינו עלולה להביא להזעקת השוטרים, אך בכדי להגיע לבית המשפט, עלינו להוכיח מידת נזק, שכן אף שופט לא יסתכל על תביעת נזיקין נגד שכן ללא נזק ממשי מוכח, או לחילופין גרימת עגמת נפש לתובע, אם נאמר התובע נאלץ להחליף מקום מגורים בשל נזקי הרעש. לכן אלא אם המוזיקה הרועשת של שכנכם עשתה לכם נזק לשמיעה, דבר שהוא נדיר לחלוטין, שכן כדי לגרום לנזק שמיעתי עליכם להיות באותו חדר של מקור הרעש. לכן לפחות בחלק המוזיקלי, אין עילה ממשית לתביעה, אלא אם השעות בהן המוזיקה מושמעת הן לאחר 23 בלילה, או כאמור גרמה לכם לעוגמת נפש. 

 

מה כן עילה לתביעה?

 

רבים הם הגורמים העשויים להיות עילה לתביעת נזיקין נגד שכן, ראשית, כל נזק ישיר שנגרם לכם או לרכושכם על ידי השכן וכמובן שחובת ההוכחה עליכם. ישנם מקרים מסוימים בהם ההוכחה היא פשוטה, למשל, נזקי רטיבות שנגרמו לנו בדירה שמקורם מהדירה של השכן שמעלינו, עשויים להיות עילה לתביעה, אך אל לנו לרתום את הסוסים לפני העגלה, הדרך לביהמ"ש ארוכה ולפני שמגיעים למצב של תביעה, רצוי לטובת כל הצדדים להגיע להסדר מחוץ לכותלי ביהמ"ש, מכיוון שלעיתים הצד התובע עלול לא להיות מרוצה מהחלטת השופט. בעבר היו תקדימים לסכסוכי שכנים שהסתיימו בנזק כספי לשני הצדדים, שכן השופט החליט שאף צד לא טמן ידו בצלחת ושני השכנים עשו נזק אחד לשני ואת כבוד השופט לא מעניין כלל מי התחיל. לכן השתדלו להימנע מפעולות נקם, אם שכן מתנכל לכם, נשמו עמוק, שתו כוס מים ופנו למשטרה או לעו"ד. בנוסף, בנייני מגורים משותפים הם קרקע פורה לתביעות נזיקין נגד שכן, מכיוון שכמעט כל פעולה שאנו עושים מחוץ לדירה שלנו עלולה להפריע לשכן שלנו. נניח למשל שאתם נוהגים להשאיר שקית אשפה מחוץ לדלת והשקית נפלה ונשפכה וכתוצאה מכך גרמה לאחד השכנים למעוד במדרגות, אזי יש כאן עילה מתאימה לתביעות נזיקין נגד שכן. נפילה במדרגות עלולה להיות בעלת השלכות רבות, הן לתובע והן לנתבע, לכן שימו לב למעשכם והשתדלו להימנע מסכסוכים עם השכנים, לעולם אין לדעת מתי תזדקקו לעזרתם. 

למידע נוסף על תביעות לנזיקין לחץ כאן!

 

עורך דין תביעות ביטוח

עורך דין תביעות ביטוח

למה אתה צריך עורך דין בתביעת ביטוח? כשם שנהג חדש לא עולה על ההגה לבדו מבלי מורה או מבוגר מנוסה יותר כבר מההתחלה, כך גם

קראו עוד

חלית? נפצעת? אסור לפטר אתכם!

אם חליתם או נפצעתם ואינכם יכולים להמשיך לבצע את התפקיד שלכם במקום העבודה, עליכם לדעת שהמעסיק צריך לבצע את ההתאמות הנדרשות בתפקיד שלכם, כך שאתם

קראו עוד
עורך דין נזיקין - אלעד רייך

ייעוץ וייצוג תביעת נזיקין וביטוח...

 משרד עורך דין מהמובילים בייצוג תביעות נזיקין, תביעות ביטוח, נזקי רכוש, תאונות עבודה...

השאירו פרטים ונחזור בהקדם